Clinic News

Andrea Rajňáková – Lekárkou v Singapure

03 Mar
Mnohí z nás si radi zacestujú na dovolenku do exotických krajín, niečo iné je tam ale trvalo presídliť a nájsť uplatnenie vo výrazne odlišnom kultúrnom prostredí.

Singapur je jednou z najbohatších a najprosperujúcejších, zároveň však extrémne na výkon orientovaných spoločností. Normou je sedemdňový pracovný týždeň a štrnásť dní dovolenky ročne. Nie je to pre každého, Andrea Rajňáková sa však v Singapure presadila so súkromnou gastroenterologickou klinikou. Úspešne rozvíja lekársku prax aj výhody, ktoré život v Singapure prináša tým, pre ktorých je tvrdá práca inšpiráciou a zdrojom naplnenia.

Túžili ste už ako dieťa stať sa lekárkou?

Áno, mala som len jedinú odpoveď na otázku, čím chcem byť. S hračkárskym fonendoskopom na krku som presviedčala rodičov, že budem doktorkou. Náročné štúdium medicíny ma neodrádzalo, zvykla som si snažiť sa na maximum. Gastroenterológiu som si vybrala, keď som nastúpila do nemocnice na Kramároch na interné oddelenie, kde bol šéfom gastroenterológ a tam som sa k tejto špecializácii dostala bližšie. V tom čase odišiel môj manžel do Singapuru, kde dostal po skončení Vysokej školy ekonomickej pracovnú ponuku v IBM. Keď som ho bola navštíviť, zoznámila som sa na lekárskej konferencii s mojím budúcim šéfom – chirurgom z tamojšej univerzitnej nemocnice. V roku 1991 ako prvý na svete vykonal unikátnu operáciu: laparoskopickú gastrektómiu – vybratie žalúdka technikou „key hole“.

V tom čase šlo o výnimočný zákrok, pre vás určite odborne veľmi zaujímavý…

Kládla som mu veľa otázok, túžila som po špecializácii, ktorá spojí využívanie vedomostí s realizovaním konkrétnych výkonov. Nevidela som sa však v chirurgii, je to odbor viac pre mužov, treba počítať s prebdenými nocami aj s tým, že sa vzdáte osobného života. Podmienky v singapurskej univerzitnej nemocnici ma ohromili, mali obrovskú endoskopiu s najmodernejšími technológiami, s video obrazovkami. Na Slovensku sme vtedy poznali len „pozorovátka“, ktorými sme sa dívali do žalúdka. Bol to pre mňa úplne iný profesný svet. Nadchol ma. O rok som bola späť na mesačnej stáži, naučila som sa robiť gastroskopiu. Nadobudla som istotu, že chcem robiť práve tento odbor internej medicíny. Veľmi sa mi páčili podmienky, vybavenie aj vynikajúca organizácia singapurského zdravotníctva, nepremýšľala som však o tom, že by som tam chcela ostať trvalejšie.

...


 Article by Ľubica Bindová, Feb 2017

Continue reading:

MIAU2

http://www.miaumagazin.sk/home/andrea-rajnakova-lekarkou-v-singapure/

Related items

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Book an Appointment

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2020 Andrea’s Digestive, Colon, Liver and Gallbladder Clinic Pte. Ltd. All Rights Reserved.